Enginar Çanak ( Yerli )

Enginar Çanak ( Yerli )

4,00 TL
Stok Durumu: 2-3 Günde
Ürün Kodu: MKSENRESEK

Ön Detay

Enginar; killi ve aynı zamanda kumlu topraklarda yetişen bir sebzedir. Kökü çok uzun süre yaşayan bitki her yaz yeniden çiçeklenir ve yeniden enginar verir. Enginarın çiçekleri yenir ve iri bir topuz biçiminde olur. Mudanya bölgesi enginar üretim...
+

Enginar; killi ve aynı zamanda kumlu topraklarda yetişen bir sebzedir. Kökü çok uzun süre yaşayan bitki her yaz yeniden çiçeklenir ve yeniden enginar verir. Enginarın çiçekleri yenir ve iri bir topuz biçiminde olur. Mudanya bölgesi enginar üretimi ve yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahiptir.

Enginar bir çiçektir ve çiçeğin tomurcuk kısmı yenen bölgesidir. Sebzegiller arasında yer alan enginar etki çiçek tablaları ile brakte adı verilen yapraklardan oluşmaktadır. Enginarın çiçekleri olgun hale gelmeden önce enginar tüylenir ve bu dönemde enginarı toplamak gereklidir. Enginar olgunlaşma dönemi ardından mor ve mavi çiçekler açar bu dönemden sonra çiçeklenmiş hali tüketilmez. Enginarın estetik açıdan muhteşem görünmesinin yanı sıra son derece lezzetli ve sağlıklı olması fazlaca tüketilen bir sebze olmasını sağlamıştır. İlkbaharın mucizesi diyebileceğimiz sebze birçok sağlık sorununa çözüm olabilecek niteliklere sahiptir. 

Enginar papatya ailesine mensup bir bitkidir. Çok eski dönemlerden beri vardır. Bazı görüşler enginarın atasının deve dikeni olduğunu dahi söylemektedir. Dünyanın ilk oluşumundan bu yana varlığı sürülebilen bir bitki olması enginarı önemli kılmıştır. 
Enginar eski Yunan mitolojisinde dahi yeri olan bir bitkidir. Zeus sevdiği kadına kızar ve onun kalbini dikenli bir çiçek olan enginara dönüştürür, bunun yanı sıra antik Roma ile Mısır’da da enginarı görmek mümkündür. Enginar Roma için bir motif iken Mısır için doğurganlığın simgesi olmuştur. Enginarın kadınların doğurganlığını arttırdığına inanılmaktadır. 


Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.